Lindoja Koolitus logo

Meediapangad ja kasutustingimused

Kujundamiseks on vaja fotosid ja illustratsioone, mida pakuvad meediapangad. Tegin kokkuvõtte, millised on enim kasutatavad tasuta, millised tasulised kogud ning mille alusel neid valida. Vabavaralisi meediapanku on piisavalt ning kui ühest ei leia sobivat, siis otsida järgmisest. Tasulistest meediapankadest leiab alati ka tasuta kasutamiseks jagatavat sisu ja vastupidi: vabavaralised kogud pole alati ainult tasuta. Järgnev on osa esitlusest, mille võib PDF failina alla laadida.

Litsentsid

Lugege tasuliste meediapankade litsentseerimistingimusi, need muutuvad pidevalt.

Standard litsents lubab tavaliselt fotot, videot, graafikat jne kasutada tähtajatult, mistahes meedias ja piiramatu arv projektides.

Erandiks on enamasti

  • suures koguses trükkimine (500 000+ tk)
  • kasutamine tootel, mida müüakse
  • kasutamine kujunduspõhjadel, mida müüakse
  • kasutamine logol või kaubamärgil
  • jagamine mitme kasutajaga

Eranditele on kõigile erinevad litsentsid.

Tingimustes esinevad väljendid

Royalty-free – tasu on ühekordne ja ei sõltu kasutus­kordade arvust. Meediasisu lihtsamaks vahendamiseks on royalty-free tasustamine paljuski asendanud varasema royalty tasustamise ehk lihtsustatult tasu kasutuskordade arvult.

Non-exclusive – litsentsi ostjate arvu ei piirata, s.t ostja ei saa kontrollida, kes sama sisu veel kasutab.

Editorial – Selliselt tähistatud sisu ei tohi kasutada kommertseesmärkidel või reklaamiks. Mõnel meediapangal on terve editorial kollektsioon, enamasti on aga nii tähistatud üksikud fotod või videod.

iStock
www.istockphoto.com
Odavama hinnatasemega meediapank. Eeliseks on igakuised tasuta vektorformaadis illustratsioonid, iganädalased tasuta fotod ja igakuised tasuta videod.
Kogus on kaks kollektsiooni: Essentials tavapärasema sisuga, mida võib leida ka teistest meediapankadest ja Signature kollektsioon, mis on ainult iStockis. Tasulise sisu jaoks on nii kuutasuga paketid kui ka võimalus osta vajalik hulk ostuühikuid (crediteid).

Shutterstock
www.shutterstock.com
Mitmekülgse sisuga meediapank. Lisaks tavalistele fotodele, illustratsioonidele ja videotele on kogus kujunduspõhjad, 3D mudelid, muusika ja heliefektid ning uue trandina AI generaator.
Kuuajalise tasuta prooviversiooni ajal saab alla laadida 10 fotot.

Getty Images
www.gettyimages.com
Eksklusiivsem meediapank, mis sisaldab rahvusvaheliste ajakirjade pildipanku ja arhiivie.
Hinnastamine on fotode suuruse järgi ja on ka „market-freeze“ võimalus tellida teatud ajaks foto ainukasutus.

Brand Estonia toolbox
toolbox.estonia.ee/assets
Fotod, video, graafika, illustratsioonid ja kujunduspõhjad, mida tohib kasutada ainult Eesti tutvustamiseks ja mitte kommertseesmärkidel.

Pixabay
https://pixabay.com/
Vabavaraline meediapank, milles on fotod, illustratsioonid, vektorgraafika, video, muusika, heliefektid, GIF animatsioonid. Enamus sisu on vabalt kasutatav ja muudetav ning lubatud kommertskasutuseks. Autorile ja Pixabayle ei ole kasutamisel vaja viidata (kuid võib) ja autorile saab teha annetuse.

Unsplash
https://unsplash.com
Sisus on fotod ja 3D renderdused. Sisu on vabalt kasutatav ja muudetav ning lubatud kommertskasutuseks. Autorile ja Unsplashile ei ole vaja viidata, kuid peetakse soovitavaks.
Osa sisust on ainult Unsplash+ tasulistele kasutajatele. (kuutasu 8 €)

Pexels
www.pexels.com
Fotod ja videod. Sisu on vabalt kasutatav ja muudetav ning lubatud kommertskasutuseks. Autorile ja Pexelsile ei ole vaja viidata, kuid peetakse soovitavaks ning autorile saab teha annetuse.

Dreamstime
www.dreamstime.com
Fotod, illustratsioonid, videod ja audio. Tasuta on ainult osa sisust, otsingus saab teha valiku „Free photos“. Muu sisu on tasuline, paketi saab valida selle järgi, kui palju ühes kuus on vaja teenust kasutada.

Freepik
www.freepik.com
Fotod, illustratsioonid, videod, audio. Tasuta on ainult osa sisust, selle jaoks saab otsingus teha valiku „Free“. Tasuta sisul on vaja viidata nii autorile kui ka Freepikile. Muu sisu on tasuline, paketi saab osta üheks kuuks või aastaks.

FreeImages
www.freeimages.com
Fotod, illustratsioonid, vektorgraafika. Sisu on vabalt kasutatav ja muudetav ning lubatud kommertskasutuseks, kuid osad autorid nõuavad endale viitamist. Sama lehe „Premium“ sisu on iStock meediapangast.

Negative Space
https://negativespace.co/
Fotod. Sisu on vabalt kasutatav ja muudetav, lubatud piiranguteta kommertskasutuseks.

Picjumbo
picjumbo.com
Fotod ja disainielemendid (peamiselt mock-upid). Sisu on vabalt kasutatav ja muudetav, lubatud piiranguteta kommertskasutuseks.

Noun Project
https://thenounproject.com/
Suur pisipiltide kogu. Ikoonide koguna alustanud keskkonda on hiljem lisatud ka fotod. Sisu on nii tasuta kui tasuliseks kasutamiseks selle vahega, et tasuta kasutamisel tuleb viidata autorile, tasulise paketi ostmisel viitama ei pea. Fotode või ikoonide kasutamiseks on eraldi paketid.

Google Fonts
https://fonts.google.com
Fondid ja ikoonid. Fondid saab kas alla laadida või kopeerida koodi veebilehele lisamiseks.
Fontidel on Open Font License, s.t neid võib kasutada nii veebi- kui trükiprojektideks, ka kommertskasutuseks. Kogu ikoonid on muudetavad, need saab alla laadida kas SVG (vektor) või PNG (piksel) formaadis või kopeerida koodi veebilehele lisamiseks.

MyFonts
www.myfonts.com/
Suure valikuga tasuline fondikollektsioon. Paljudes fondiperekondades on ka tasuta fonte, mille leiab, piirates otsingut „Free Fonts only“.