Lindoja Koolitus logo

Illustrator Tuulike Kivestu-Rotella InDesigni õppimisest

Tuulike Kivestu-Rotella on illustrator, kelle võrratult soojad ja südamlikud joonistused on ilmunud peamiselt lasteraamatutes ning -ajakirjades. Alles hiljaaegu ilmus Tuulikese illustreeritud Eesti Lastekirjanduse Keskuse 90. sünnipäeva luulekogumik „Laps ei karda luulet“. Lisaks piltide joonistamisele küljendas ta kogu raamatu ja tegi ka trükiettevalmistuse InDesignis. Palusin Tuulikesel kirjutada sellest, miks ta soovib enda illustreeritud raamatuga kogu kujundustöö ise teha, ehkki sellega võiks tegeleda kirjastus.

Tuulikese jutus on soovitus nii illustratoritele kui ka hobikunstnikele: ise raamatut kujundades on kontroll terviku üle. Tööd on rohkem, kuid nii saab ära hoida suuremad pettumused, kui raamat on trükivalmis ning joonistused paigutatud hoopis teisiti kui ootasid.  Tuulikese väitel tasub InDesigni õppimine end ära, ehkki ühe raamatu kujundamisega seda päris selgeks ei saa.

Illustratsioon Milvi Panga luuletusele „S-i õppimise salm“ kogumikust „Laps ei karda luulet“


Tuulike kirjutab oma tööst nii:
„Mulle meeldib enda illustreeritud raamatuid ka ise kujundada. Esiteks on nii oluliselt lihtsam kavandada illustratsioone. Eeskätt puudutab see muidugi pildiraamatuid, kus illustratsiooni osa on suur, kas tekstiga samaväärne või isegi olulisem. Raamatu kujundamine aitab joonistada nii, et pilt ja tekst moodustaksid üheskoos terviku.

Ise kujundamise ja küljendamise vaev tasub alati end ära, sest siis kogu asja üle kontroll ning raamat saab just selline, nagu tahad. Saad valida oma maitsele vastava kirjatüübi, kujundada kaane, sättida värve jm. Ühesõnaga – kogu raamatu visuaal on sinu kätes.

InDesign küljendusprogrammiga puutusin esmalt kokku mõned aastad tagasi oma esimest suuremat kujundamistööd tehes, võtsin selleks tunde Tartu Kunstikooli õpetajalt Toomas Loidelt. Läbi reaalse projekti on õppimine kõige tõhusam. Hiljem täiendasin end Eesti Kunstiakadeemias kujundusgraafika koolitusel Maris Lindoja juhendamisel. Maris on väga hea, süsteemne õppejõud ideaalselt ette valmistatud õppematerjalidega. Kaunis harva esinev nähtus 🙂 Ma õppisin tema kursustel väga palju.

Viimase raamatu, „Laps ei karda luulet“ kujundamisel oli Maris veel InDesigni kasutamisel nõuga abiks. Ehkki olen juba mitu raamatut kujundanud, on veel väga palju õppida. Samas – iga enda kujundatud ja küljendatud raamatuga olen järjest rohkem rahul.“

Illustratsioon Heiki Vilepi luuletusele „Las laps loeb“ kogumikust „Laps ei karda luulet“

Tuulike Kivestu-Rotella

Vaata veel Tuulikese illustratsioone tuulikekivestu.com