Tarkvarakursuste alguses tuleb mul tavaliselt osalejatele selgitada, kus ja kuidas muretseda tarkvara. Adobe rakenduste tasuta prooviversiooni (trial) saab kasutada 7 päeva, pärast seda tuleb kas loobuda või osta litsents.
Enne ostu tuleks läbi mõelda, kas on vaja ainult ühte rakendust, näiteks Illustratorit logode ja veebiikoonide joonistamiseks või tuleb aeg-ajalt ka nt kodulehe jaoks Photoshopis fotosid töödelda. Trükieelseks kontrolliks saab kasutada Acrobati tasulist versiooni, juhendite ja tootelehtede koostamiseks oleks tarvis InDesigni.
Kui aasta jooksul on vaja kasutada rohkem kui kahte rakendust, siis tasub osta Adobe Creative Cloud pakett, milles on kõik Adobe tooted.
Tarkvarafirma lehelt adobe.com saab nii üksikuid rakendusi kui ka Creative Cloud paketi osta:
Aastase liitumise ostes saab veel 14 päeva jooksul ümber mõelda ja raha tagasi. Aastane leping on palju soodsam kui osta tarkvara ühe kuu kaupa, kuid aastase lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel on kas lepingu lõpetamise tasu (igakuisel maksel) ning aastase ettemakse korral raha ei tagastata. Ühe kuu kaupa litsentsi uuendades saab selle igal ajal tühistada.
Eraisikud
Litsentsi saab osta krediitkaardiga adobe.com veebilehelt.
Ettevõtted
Ettevõtetele on Adobe litsents kallim kui eraisikutele. Adobe.com lehelt ostes on:
Ettevõtted saavad osta Adobe aastase litsentsi ka Eesti edasimüüjatelt GT Tarkvara ja Squalio. Maksta tuleb aasta eest korraga, kuid eeliseks on eestikeelne suhtlus ja võimalus taganeda ostust 30 päeva jooksul. Soodushinna saab alates 10 litsentsi ostust.
Õpilased ja õpetajad
Soodustingimustel saavad litsentsi osta vähemalt 13-aastased õpilased, õpetajad ja õppejõud. Ostmisel adobe.com lehelt tuleb end kasutajaks registreerida haridusasutuse meiliaadressiga.
Adobe Creative Cloud paketi soodushind õppuritele 19,83 eurot kuus (koos käibemaksuga) kehtib esimesel aastal ja järgnevatel aastatel tõuseb hind 35,87 euroni kuus. Tingimuseks on enda aastase lepinguga sidumine. Ühe rakenduse soodushinnaga ostmise võimalust õpilastel ja õpetajatel ei ole.
Koolidel, kus kasutatakse Adobe tarkvara, on haridusasutuse litsents. Nende koolide õpilastel on, olenevalt kooli litsentsi tingimustest, mõnikord võimalik liituda oma kooli litsentsiga. Teisel aastal on see soodsam, kui osta litsents Adobe.com lehelt, kuid maksta tuleb aasta eest korraga, kuutasu võimalust ei ole. Eesti õppeasutustele müüvad litsentse GT Tarkvara ja Squalio.
Lindoja Koolitus OÜ kursustel osalejad ei saa õpilaste soodustust. (Kui nad ei ole mõne muu õppeasutuse õpilased).
Soodustused
Aasta jooksul toimub Adobe kodulehel, mida tasub jälgida, mitu sooduskampaaniat. Tavaliselt pakutakse soodsamaid hindu musta reede nädalal, kooliaasta alguseks augusti keskel, aasta alguses ja lihavõtte nädalal. Osa kampaaniatest on mõeldud ainult uutele liitujatele.
Kui kasutaks odavamaid analooge?
Esiteks, tarkvaratootjaid tekib ja kaob. Adobe programmid, mida kasutan, olid olemas 1990ndatel aastatel, kui alustasin, ja on ka praegu. Kui tegevuse lõpetab tarkvarafirma, mille tooteid tunned peensusteni, siis ise seda soovimata teisele tarkvarale ümber õppimine on valus. Oled harjunud, et töövõtted on näpuotstesse salvestunud ja töö käib mõttekiirusel – uues rakenduses samale tasemele jõudmiseks võib ka kogenud tegijal kuluda kuid.
Teine põhjus Adobe kasutamiseks on rakenduste lai valik. Creative Cloud paketis on lisaks illustratsiooni, fototöötluse ja küljendustarkvarale video- ja helitöötluse ning animatsiooniprogrammid. Näiteks saab graafika joonistada ühes programmis ja siis animeerimiseks kopeerida teise ilma muutusteta. Rakendused ühilduvad ning töökeskkonnad on sarnase ülesehitusega.
Kolmandaks põhjuseks, miks ma Adobe tarkvara kasutan, on rakenduste universaalsus. Näiteks Adobe InDesign sobib nii veebi- kui ka trükiväljaannete disainimiseks, ei ole vaja rakendust vahetada, et materjali teisele meediaväljundile sobivaks kõpitseda.
See kokkuvõte on kirjutatud 2025. aasta juuni andmetega. Kontrollige hinnad ja tingimused alati ise üle, sest need võivad muutuda.