Lindoja Koolitus logo

Adobe tarkvarast

Tarkvarakursuste alguses tuleb mul tavaliselt osalejatele selgitada, kus ja kuidas muretseda tarkvara. Adobe rakenduste tasuta prooviversiooni (trial) saab kasutada 7 päeva, pärast seda tuleb kas loobuda või osta litsents.

Enne ostu tuleks läbi mõelda, kas on vaja ainult ühte rakendust, näiteks Illustratorit logode ja veebiikoonide joonistamiseks või tuleb aeg-ajalt ka nt kodulehe jaoks Photoshopis fotosid töödelda. Trükieelseks kontrolliks saab kasutada Acrobati tasulist versiooni, juhendite ja tootelehtede koostamiseks oleks tarvis InDesigni.

Kui aasta jooksul on vaja kasutada rohkem kui kahte rakendust, siis tasub osta Adobe Creative Cloud pakett, milles on kõik Adobe tooted.


Tarkvarafirma lehelt adobe.com saab nii üksikuid rakendusi kui ka Creative Cloud paketi osta:

  • ühe kuu kaupa;
  • aastasel liitumisel igakuise maksega;
  • aastasel liitumisel makstes korraga kogu aasta eest ette.

Kahel viimasel juhul saab veel 14 päeva pärast ostmist ümber mõelda ja raha tagasi. Aastane leping on palju soodsam kui osta tarkvara ühe kuu kaupa, kuid aastase lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel on leppetrahv. (Leppetrahvi ei ole, kui vahetatakse paketti, näiteks Illustratori asemel soovitakse Creative Cloudi.)

Eraisikud

Litsentsi saab osta krediitkaardiga adobe.com veebilehelt.

  • Ühe rakenduse (näiteks Illustrator) ostmine on kõige soodsam aastase lepinguga, igakuise makse hinnaks tuleb 23,99 eurot (koos käibemaksuga, hind postituse kirjutamise ajal).
  • Creative Cloud paketi igakuine makse aastase lepinguga liitunud eraisikule on 62,47 eurot (koos käibemaksuga).

Ettevõtted

Ettevõtetele on Adobe litsents kallim kui eraisikutele. Adobe.com lehelt ostes on:

  • ühe rakenduse kuutasu aastase lepinguga liitumisel on 31,49 eurot (käibemaksuta);
  • Creative Cloud paketi igakuine makse aastase lepinguga on 73,49 eurot (käibemaksuta).

Ettevõtted saavad osta Adobe aastase litsentsi ka Eesti edasimüüjalt GT Tarkvara. Maksta tuleb aasta eest korraga, kuid eeliseks on eestikeelne suhtlus ja võimalus taganeda ostust 30 päeva jooksul. Soodushinna saab alates 10 litsentsi ostust.

Õpilased

Soodustingimustel (umbes 65% odavamalt) saavad litsentsi osta vähemalt 13-aastased õpilased ja õppejõud. Ostmisel adobe.com lehelt tuleb end kasutajaks registreerida haridusasutuse meiliaadressiga.

Adobe Creative Cloud paketi soodushind õppuritele 23,99 eurot kuus kehtib esimesel aastal ja järgnevatel aastatel tõuseb hind 29,99 euroni kuus. Tingimuseks on enda aastase lepinguga sidumine.

Kõrgkoolidel, kus kasutatakse Adobe tarkvara, on haridusasutuse litsents. Nende kõrgkoolide õpilastel on võimalik liituda oma kõrgkooli litsentsiga. Teisel aastal on see soodsam, kui osta litsents Adobe.com lehelt, kuid maksta tuleb aasta eest korraga, kuutasu võimalust ei ole. Eesti kõrgkoolidele müüb litsentse GT Tarkvara.

Lindoja Koolitus OÜ kursustel osalejad ei saa õpilaste soodustust. (Kui nad ei ole mõne muu õppeasutuse õpilased).

Soodustused

Aasta jooksul toimub Adobe kodulehel, mida tasub jälgida, mitu sooduskampaaniat. Tavaliselt pakutakse soodsamaid hindu musta reede nädalal, kooliaasta alguseks augusti keskel, aasta alguses ja lihavõtte nädalal. Osa kampaaniatest on mõeldud ainult uutele liitujatele.


Kui kasutaks odavamaid analooge?

Esiteks, tarkvaratootjaid tekib ja kaob. Adobe programmid, mida kasutan, olid olemas 1990ndatel aastatel, kui alustasin, ja on ka praegu. Kui tegevuse lõpetab tarkvarafirma, mille tooteid tunned peensusteni, siis ise seda soovimata teisele tarkvarale ümber õppimine on valus. Oled harjunud, et töövõtted on näpuotstesse salvestunud ja töö käib mõttekiirusel – uues rakenduses samale tasemele jõudmiseks võib ka kogenud tegijal kuluda kuid.

Teine põhjus Adobe kasutamiseks on rakenduste lai valik. Creative Cloud paketis on lisaks illustratsiooni, fototöötluse ja küljendustarkvarale video- ja helitöötluse ning animatsiooniprogrammid. Näiteks saab graafika joonistada ühes programmis ja siis animeerimiseks kopeerida teise ilma muutusteta. Rakendused ühilduvad ning töökeskkonnad on sarnase ülesehitusega.

Kolmandaks põhjuseks, miks ma Adobe tarkvara kasutan, on rakenduste universaalsus. Näiteks Adobe InDesign sobib nii veebi- kui ka trükiväljaannete disainimiseks, ei ole vaja rakendust vahetada, et materjali teisele meediaväljundile sobivaks kõpitseda.


See kokkuvõte on kirjutatud 2023. aasta alguse andmetega. Kontrollige hinnad ja tingimused alati ise üle, sest need võivad ootamatult muutuda.