InDesigni olen õpetanud üle kümne aasta ja selle aja jooksul olen kursust pidevalt arendanud, järjest põhjalikumaks. Õpilased hindavad minu kursuste süsteemsust: alustan põhitõdedega ja edasi lisan samm-sammult keerulisemaid ja edasijõudnumaid töövõtteid ning oskusi.
Kujundan ja küljendan raamatuid algusest lõpuni ning pika praktikaga on mul kogunenud hulk näiteid, mida võib töös ette tulla ja mida oleks vaja osata. Näiteks InDesigni faili tavalisest tööformaadist erinevas IDML formaadis salvestamine ei ole vajalik ainult selle vanemas versioonis avamiseks. Arusaamatul põhjusel kokku jooksva faili saab uuesti toimivaks, kui see vahepeal IDMLina salvestada.
Kui väjaanne on mitusada lehekülge, tuleb leida võimalus, et rakendus teeks ära suurema osa tööst ning disainerile jääks vaid üle vaatamine ja pisiparandused. InDesignis on selliseid automatiseerimise võimalusi palju ning sellistest näidetest olen koostanud harjutused. Harjutuste failid saavad osalejad alla laadida, et neil ei oleks vaja kulutada aega harjutamiseks vajalike materjalide otsimiseks.
Ka kogenud disainitarkvara kasutajal on alati midagi juurde õppida: vaadata töövahendite kasutamise soovitusi või harjutuste töökäiku.
InDesign põhikursus
Kõigepealt tuletan meelde elementaarset, mis õpilastel õhinaga alustades käest läheb. Töökeskkond tuleb endale omaseks ja mugavaks korraldada: üleliigseid paneele ei ole vaja lahti hoida, siis leiab kiiremini vajaliku. Iga tunni juures on märgitud kiirvalikud, mis selle ülesande juures on abiks ja kasulikud selgeks saada.
Faili alustamine ühesuuruste lehekülgedega on lihtne, kuid näitan ka võimalikke erijuhtumeid. Ühes väljaandes on mõnikord vaja erineva suurusega lehekülgi ning trükises tuleb osata neid õiges järjekorras paigutada. Veel on kasulik teada, kuidas InDesignis tõsta ühest failist teise korraga mitu lehekülge koos sisuga ning millal ja kuidas leheküljed voldikuks kokku tõsta.
InDesignis on sisu hoidmiseks raamid ning raamidel eripärane omadus fitting,mis algajad esmasel katsetamisel sageli endast välja ajab. Fitting on kasuks korduvates väljaannetes sisu asendamiseks ning fotode sobivaks kadreerimiseks. Foto raamile määratud fitting annab võimaluse kadreeringut kiiresti ja mänguliselt muuta, millest õpilased kergesti vaimustusse satuvad. Sisu paigutusega katsetamiseks on veel abiks Gap töövahend objektide vahede muutmiseks või Gridify võte mitmekümne faili korraga leheküljele paigutamiseks. Video kuidas kasutada fotode importimisel gridify võtet.
Tuletan kursusel alati meelde kasutatud värvide haldamist, milliseid paneele selleks kasutada ning kuidas vältida ebameeldivat üllatust, et trükkimisel pole värvid sellised, nagu soovitud.
Väljaande juhtlehtede abil maketi koostamisele lisaks tutvustan layout videos erinevaid tulpade ja moodulitega paigutuste varieerimise võimalusi.
InDesign edasijõudnute jätkukursusel on teemad, mida läheb vaja kas harvem või juba kogenumal kasutajal.
Tüpograafia
Küljendamisel on vaja lisaks programmi tundmisele teadmisi fontide valikust ja sellest, kuidas ning kui palju kirjatüüpe ühes väljaandes koos kasutada. Eestikeelseid tüpograafiateemalisi koolitusi on vähe, sellepärast olen InDesigni edasijõudnute kursusesse lisanud ülevaate fontide omadustest, kuidas fonte valida ja optimaalses suuruses kasutada. Milliseid teksti seadeid kontrollida, et sisu oleks hästi loetav – tüpograafias on palju pisiasju, mida ilma teadmisteta ei oska jälgida.
Stiilid
Stiilide salvestamine ja kasutamine in InDesignis A ja O – mida mahukam on väljaanne, seda põhjalikumalt tuleb oma töövaeva vähendamiseks stiilidega tegeleda. Edasijõudnute osas on seetõttu palju stiilide kasutamise näiteid ja harjutusi.
Fotode kasutamise mitmekülgsed võimalused InDesignis
Trükis
Tabelid
On väljaandeid nagu aastaraamatud või statistikakogumikud, mille üks osa on tabelite küljendamine. Tabelite disainimine pole kindlasti paljude lemmik, kuid vajalik oskus. Harjutusfailide abil saab videote järgi proovida erinevaid võimalusi: kas koostada tabel InDesignis või importida andmed koos lahtritega Excelist.