Kas kasutada arvutisse paigaldatud tarkvara või töödelda fotosid veebis, sõltub nii harjumustest kui ka vajadustest. Mille põhjal valida? Veebis piisab alustamiseks enamasti vaid kasutajaks registreerimisest ning see on mugav lahendus, kui ülesandeks on ühtlustada piiratud võtetega sadakond tootefotot. Seda enam, et võimekamatel keskkondadel on ka hulgi töötlemise, Batch Editing võimalus. Veebirakenduste eeliseks lisaks tüütu paigaldusprotsessi vahele jätmise on piiratumad, kuid see-eest kiiremini õpitavad töövahendid.
Veebikeskkonnad ei ole pelgalt fototöötluseks, sagedamini on need „mitu ühes“ lahendused. Näiteks meediapank koos foto ning graafika redaktori ja kujunduspõhjade koguga. Või disainikeskkond, kus saab ka fotode värve korrigeerida ja ebavajalikke detaile eemaldada.
Veebipõhiste rakenduste miinuseks on, et erinevate ülesannete jaoks tuleb vahetada erinevate keskkondade vahel. Klõpsad „Edit“ nuppu ja leiad end eelmisest erinevas vaates. Loen puuduseks ka seda, et veebis toimuvad uuendused (mis pole alati abiks) palju kiiremini kui näiteks Photoshopi update – mille võib ka vahele jätta, kui pole vajadust või aega uuendustes selgust saada.
Samasuguse ülevaate fototöötluse rakendustest veebis tegin veidi vähem kui kaks aastat tagasi ning selle aja jooksul on palju vähemaks jäänud tasuta võimalusi. Näiteks meediapanga Shutterstock fotoredaktoris www.shutterstock.com/create/editor sai veel mõni aeg tagasi pangast soetatud fotodel tonaalsust muuta ning lisatasuta taustu eemaldada, siis nüüd enam mitte.
Järjest rohkem on AI fotode loomise ja töötlemise vahendeid, millest enamus on tasulised. Erinevates keskkondades korduvad AI-toega töövahendid foto tausta muutmiseks on tausta eemaldamine, hajutamine, asendamine või foto pinna suurendamine. Samuti objektide eemaldamine või asendamine, näiteks nägude vahetamine.
Kihtidena fototöötlust kõigis keskkondades veel ei ole, kuid tõenäoliselt muutub see varsti standardiks. Ning mitmekülgsematel rakendustel on juba praegu ka lihtne animeerimise võimalus.
Järgnev nimekiri on väike osa leitud fototöötluse lehekülgedest, millest tegin valiku mitmekülgsust, tasuta redigeerimise võimalusi ja tulemust võrreldes.
PIXLR
https://pixlr.com/
PIXLR on kogu erinevaid äppe või töökeskkondi erinevateks ülesanneteks.
Pixlr Editor on väga hea ja põhjalik fototöötluse keskkond. Töövahendid kopeerivad Photoshopi, on küll veidi robustsemad, kuid lihtsad kasutada. Näiteks värvide täpsemaks muutmiseks on nii Levels kui ka Curves Adjustment.
Pixlr Express on kümnekonna AI-l põhineva töövahendiga fototöötlus. AIga võib luua valitud alale uue sisu (Generative Fill) või fotol mõnd objekti suurendada või vähendada, nii et samaaegselt taust sobivalt ümber joonistatakse (Generative Transform). AI abil saab veel tausta või detaili eemaldada, vahetada fotodel näod, teravustada, eemaldada müra. Enamus AI töövahenditest on aga tasulised. 200 krediidiühikut maksab küll ainult 2.99 ning Premium paketi kuutasu on 9.99. Generative transform ja detaili eemaldamine toimisid aeglaselt ning tulemus on esialgu veel kesine, nii et tasulist paketti proovima ei ahvatlenud.
Pixlr Designer on lihtsakoeline kujunduspõhjade disainimise vahend. Valmis kujunduspõhju on külluses ning detailidele saab väga lihtsalt lisada liikumist. On ka võimalus kiiresti panna kokku fotokollaaže ning tootele kas valikust või AIga taustu lisada. Tausta genereerimise tulemus ei vastanud küll ootustele.
Remove bg on kiire tausta eemaldamise vahend. Mõned peenemad detailid võivad kaotsi minna ja parandamine alati ei õnnestu, kuid on piisavalt hea näiteks veebilehe fotodel tausta kustutamiseks ja vahetamiseks.
Rakenduse puuduseks loetakse tiimitöö võimaluse puudumist.
PhotoRoom
Kõik töövahendid: www.photoroom.com/tools
Disainirakendus: app.photoroom.com/create
PhotoRoom on hea fototöötluse vahendite kogu koos disainirakendusega lihtsaks värvide muutmiseks, tausta asendamiseks või teksti lisamiseks pildile. Keskkonda saab luua ka oma brändikataloogi logode, värvide ja fontidega.
Tausta muutmiseks on PhotoRoomis lisaks tavalistele hajutamisele, läbipaistvusele või asendamisele ka filtrid tausta tonaalsuse muutmiseks, näiteks seepia- või halltoonideks. Foto esmane muutmine toimub lihtsamas ühe töövahendi vaates. Pärast esmatöötlust võib edasi toimetada disainirakenduses, kus objekt või tegelane ning taust on lahutatud kihtideks, mis võimaldab foto osi eraldi muuta. Tonaalsuse parandamine, teravustamine vm vajalik toimub lihtsate slaideritega. Muudetud foto on tasuta alla laetav väiksemõõdulisena ning erinevates formaatides (jpg, png või webp), paremaks resolutsiooniks on vaja tasulist kasutajat. Kasulik fotode suuremaks salvestamine on PhotoRoomis samuti tasuline.
Hästi toimiv on PhotoRoomi töövahend fotolt osade eemaldamiseks. www.photoroom.com/tools/remove-object-from-photo. Päris ühe klikiga ei õnnestu, kuid väiksema pintsliga ja sammhaaval saab soovitud osad pildilt kustutatud.
Rakenduse aastatasu 69.99 kehtib hetkel nii üksikisikule kui meeskonnale.
Adobe Express
https://express.adobe.com
Adobe Express on peamiselt disainirakendus, kus saab kasutada Adobe meediapanka, fondikollektsiooni ja kujunduspõhju. Fototöötlus on ka siin tehtud palju lihtsamaks kui professionaalses tarkvaras, kuid töötluse detailsus on Photoshopiga võrreldav. Vaba kasutusega töövahend on ka foto tausta eemaldamine, mis toimib sama hästi kui Photoshopi Select Subject ja Select and Mask – juuste tagant peidetakse taust vägagi puhtalt ja detailselt. Põhipakett on tasuta, sellega saab kasutada ka Premium fotosid ja kujunduspõhju, kuid vesimärgistatult. Premium kuutasu on 11.99
Befunky
www.befunky.com
Rakenduses on fototöötlus, disainikeskkond kujunduspõhjadega ja kollaaži kujundamine. Plussina on kasutajale õppimiseks ka hulk tutoriale. Fototöötluseks on olemas kõik tavapärased vahendid, kuid tasuta vahendeid on piiratud hulk, enam on tasulisi. Näiteks on tasuline nii väga hästi toimiv portree retušeerimine kui ka pildi värvide võimendamine. Ühe kuu tasu on 13.99, aastatasu 83.88
Ribbet
www.ribbet.com
Fototöötlus ja kollaaži kujundamine. Saab kasutada Unsplashi fotopanka, kuid kujundamise võimalused on kasinad, peamiselt teksti lisamine. Tasuta versioonis on elementaarne fototöötlus nagu tonaalsuse ja värvide muutmine, kuid lubatud projektide arv kuus on piiratud ning muudetud foto alla laadimise piir on 2048 x 2048 pikselit – ehkki see on paljude projektide jaoks täiesti piisav suurus. Kõik AI toega fototöötluse vahendid on tasulised, hetkel aastas 39.99. Sellise makse eest on kättesaadav mitmekesine hulk töövahendeid, ehkki maksimaalne alla laaditav fail on ainult 4096 x 4096 pikselit.
Fotor
www.fotor.com
Mitmekülgne keskkond: fototöötlus, disain, AI pildiloome, meediapank ja kujunduspõhjad. Tasulised on kõik AI toega töövahendid, kuid ainult 2.83 kuus (aastane pakett). Kõiki töövahendeid saab tasuta proovida, kuid muudetud fotot ei saa alla laadida. AI töövahendeid on suurepärane valik: foto suuremaks salvestamine, pinna suurendamine, objektide eemaldamine, vanade fotode restaureerimine, must-valge foto koloreerimine ning fotost illustratsiooni salvestamine.
Paljutõotavat näonaha retušeerimist proovides jäi rakendus paraku hätta. Magic Eraser toimis samaks ülesandeks, näonaha silumiseks, seevastu suurepäraselt.
Movavi Picverse
www.picverse.com/online-photo-editor
Kasin keskkond ainult kõige esmaste pilditöötlusvahenditega, kuid see-eest tasuta. Värvide muutmiseks on kolm lihtsat slaiderit, millega muuta heledust, kontrasti ja küllastust. Samuti saab pilte kärpida, pöörata ja vajadusel ka suuremaks salvestada; puuduvad aga igasugused retušeerimisvahendid. Fotoredaktor toetab enamikku failiformaate, kuid eksportida saab ainult samas formaadis, mis oli algne üles laetud fail.