Mõned iseõppijatele sobivad raamatud tüpograafiast, mis kirjeldavad fontide omadusi, arendavad kirjapildi tunnetamise oskust ning on abiks fontide valimisel ja küljendamisel.
1. Hans Peter Willberg, Friedrich Forssman „Tüpograafiline esmaabi. Nõuandeid kirja kasutamiseks“. Eesti Kunstiakadeemia, 2013. Originaali ilmumisaasta 1999.
Endale riiulisse soetada ei soovita, pigem laenutada raamatukogust, kuid igal algajal teksti kujundajal tuleks see kindlasti korra läbi lehitseda. Tõnu Kaalep kirjutas raamatu eestikeelsena ilmumise aastal selle tutvustuseks: „Arvuti tulek demokratiseeris tekstide kujundamise, mis seni oli tüpograafide ja trükkalite salateadus. Igaüks võib nüüd kujundada, kui natukegi tarkvara valdab. Aga algaja isekujundaja, kes alustab näiteks peoflaieri või pulmakutsega, võib piinlikult puusse panna. ... Disainitrendid muutuvad, põhitõed ei kao kuhugi. See raamat ei ole vananenud.“
Raamatu tutvustus Kunstiakadeemia lehel.
2. Stephen Coles. „The Geometry of Type. The Anatomy of 100 Essential Typefaces.“ Thames & Hudson, 2013.
Praktiline käsiraamat nii disaineritele kui ka huvilisele, kes soovib fontidest rohkem teada. Väljaane algab kokkuvõtliku kirjatüüpide klassifikatsiooniga, mis annab ka ajaloolise ülevaate kirjade kujunemisest. Edasi vaadeldakse üksikasjalikult 100 traditsioonilist ja kaasaegset kirjatüüpi. Suurenduses pööratakse tähelepanu kirjamärkide iseloomulikele detailidele, mis mõjutavad loetavust ja kirjatüübi sobivat kasutust.
Stephen Coles töötas San Franciscos FontShopi loovjuhina, praegu Letterform Archive kuraator ning haldab veebilehti https://typographica.org/ ja https://fontsinuse.com/
3. Ina Saltz „Typography Essentials: 100 Design Principles for Working With Type.“ Rockport Publishers Inc., 2019.
Raamatus loetletakse koos inspireerivate näidetega 100 võtet teksti kasutamiseks disainis. Mõnusalt visuaalne käsiraamat, mis avardab vaadet teksti paigutamise võimalustele; suuruste, värvide ja fontide kombineerimise võimalustele. Nii on raamatus näidatud tähevormide kasutamist dekoorina; toodud 7 erinevat võimalust, kuidas tekstist osa olulisemana esile tuua; võrreldud „Less is more“ ja „More is more“ disainistrateegiaid jne.
Ina Saltzi online tüpograafiakursustel LinkedIn keskkonnas on üle 3 miljoni vaataja. Aeg-ajalt on mõni osa kursustest tasuta kättesaadav, soovitan õpilastele võimalusel ka neid vaadata: www.linkedin.com/learning/instructors/ina-saltz
4. Ivar Sakk „Aa kuni Zz. Tüpograafia ülevaatlik ajalugu.“ 2011.
Mõnus, et põhjalikku erialast ülevaadet saab ka eesti keeles lugeda. Kunstiakadeemia professori koostatud ja kujundatud teos kirjeldab kirjade kujunemist antiikaja raidkirjadest kuni tänaste digitaalsete fontideni, sisaldades ligi kuuesaja šrifti jooniseid, nende autorite ning päritolu kirjeldusi. Eraldi peatükid on pühendatud Eesti kirjakasutuse ja -kunstnike ajaloole ja tänapäevale. Ladusas laadis kirjutis sobib laiale ringile. Valitud 2011. aasta 25 kauneima Eesti raamatu hulka!
5. Robert Bringhurst „The Elements of Typographic Style“. Esmaväljaanne Hartley & Marks, Publishers, 1992.
Tüpograafaakirjanduse klassika, mis kombineerib praktilise, teoreetilise ja ajaloolise vaate tüpograafiale. Raamatus on selgelt, süsteemselt ja ülitäpselt väljendatud disainipõhimõtted ja -juhised. Bringhurst analüüsib põhjalikult kõiki tüpograafia elemente ja nende kasutamist: üksikud kirjamärgid, suurused, lehekülje proportsioonid, erinevate fontide koos kasutamine. Väljaande oluline osa on ka enam levinud kirjatüüpide kirjeldus. Tõsi küll, sisu on esitatud kuivemalt kui uuemates samateemalistes väljaannetes. Lisan siia mõned aegumatud tsitaadid raamatust:
„Read the text before designing it“
„Make the visible relationship between the text and other elements“
„Keep the page design supple enough to provide a livable home for the text“
6. Ellen Lupton „Thinking With Type“. Esmaväljaanne Princeton Architectural Press, 2004.
Tekst ja kuidas see on kujundatud, on tähtis visuaalse kommunikatsiooni osa; Ellen Luptoni raamatu põhirõhk ongi fontide kasutamisel. Koos näidetega suunatakse tüpograafia võtteid leidlikumalt kasutama, sealhulgas millised on reeglid ja kuidas neid rikkuda. Raamatus käsitletakse kõiki tüpograafia elemente, kirjatüüpidest kerningu, sõna- ja reavahede, joondamise ning lehekülje paigutuseni.
Autorist: https://ellenlupton.com/
7. Gavin Ambrose, Paul Harris „Basics Design 02. Layout“. Esmaväljaanne AVA Publishing, 2005.
Hea visuaalne väljaanne, mis selgitab lisaks tüpograafia põhimõistetele näitlikult erinevaid sisu lehekülgedele paigutamise võimalusi: kuidas kasutada mooduleid, tulpi, reavahesid ja joondamist lehekülje organiseerimiseks. Oluline, et käsiraamatus on käsitletud ka trükise planeerimist, poognate arvestust ja prototüüpimist.